środa, 30 kwietnia 2008

Kuchnia włoska

Przyszla pora na Włochy, a dokładniej na kuchnie włoską. Wszystkim bez wyjatku kojarzy się ona z pizzą, lasagna, spaghetti oraz z tortellini .
                                                
                
Kuchnia włoska charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę, pomidory oraz cebulę i czosnek, a także oliwki.

Kuchnia włoska jest bardzo różnorodna. Na północy je się ryż i polentę, częściej stosuje się masło, na południu przeważają niezliczone gatunki makaronów i oliwa. Każdy z 29 regionów oraz wiele miast mają swoje kulinarne specjały. Emilia-Romania to ojczyzna faszerowanych pierożków, Sycylia i Siena słyną z deserów, rejon Valle d'Aosta z fondue, Florencja szczyci się befsztykiem i wieloma innymi daniami mięsnymi, Turyn kurczakami Bolonia sosem mięsnym (bolognese), a Neapol – tradycyjną pizzą.

Tradycyjny posiłek włoski składa się z antipasto (przystawka), pasta (danie mączne albo zupa); główne danie to ryby, mięso albo drób wzbogacone risotto lub sałatką. Taki posiłek zakończony jest deserem.

Spaghetti
Typowe danie spaghetti składa się z porcji świeżo ugotowanego makaronu wymieszanego z odpowiednim sosem i posypanego serem (we Włoszech najczęściej parmezanem lub pecorino).

W regionie Neapolu spaghetti je się łyżką i widelcem, w pozostałych regionach Włoch używa się noża i widelca.

Lasagne
Lasagne to jednocześnie rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów i danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu i zapiekany. Najczęściej farsz stanowią warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy od wegetariańskich po wersje na słodko. Danie podawane na gorąco.


Tortellini
Są to pierożki z nadzieniem mięsnym, grzybowym bądź serowym , podawane z sosem pomidorowym, można również korzystać z innych (swoich ulubionych sosów które nie są pomidorowe) lecz nie jest to wówczas w całości włoska potrawa. Na koniec całość posypuje się tartym serem którym jest parmezan.

Parmezan
Najbardziej znany włoski ser na świecie, wytwarzany z krowiego mleka. Nadaje się do konsumpcji w zestawie serów i tarty jako dodatek do różnych dań . Często starty parmezan używany jest do dekoracji potraw.




 
Tiramisu
(wł. tirarse sù – ocknij się, przebudź się, ale też tirami sù poderwij mnie) to deser, który składa się z warstwy biszkoptu nasączonej bardzo mocną kawą espresso oraz winem marsala, przypominającym w smaku cherry, na który nakłada się warstwę kremu z kwaskowego twarożku mascarpone, jajek, cukru i śmietany, a całość posypuje się warstwą grubo zmielonych płatków gorzkiej czekolady.

Deser ten podaje się bardzo silnie schłodzony i je się zwykle do kawy espresso. Kombinacja kawy, pożywnego twarożku i gorzkiej czekolady "stawia na nogi umarłego". Tradycyjnie tiramisu spożywa się we Włoszech na drugie śniadanie – zwłaszcza w upalne dni. Niektórzy twierdzą, że oprócz zdolności "stawiania umarłego na nogi" deser ten posiada też pewne własności afrodyzjaku, czego jednak nikt jak dotąd naukowo nie dowiódł. Faktem jest jednak, że dzięki dwuznaczności nazwy tego deseru, jest on często żartobliwym wstępem do flirtu i nadaje niewinnym początkowo spotkaniom nutkę erotyzmu.

Istnieje co najmniej kilkadziesiąt różnych przepisów na tiramisu, które we Włoszech posiada wiele regionalnych odmian. Deser ten przyjmuje najróżniejsze rozmiary i kształty, choć na ogół jest to prostokątne lub okrągłe ciastko o rozmiarach zbliżonych do polskich kremówek.




Chyba każdy chciałby zjeść wyśmienitą pizze i dlatego też dziś podaje przepis na prawdziwe ciasto włoskie do pizzy :D na sam początek RADA: Ciasto ugniatamy ręcznie!!!!

składniki:
Ilości na 2 pizze (30 cm)
2 szklanki mąki pszennej,
3 dkg drożdży,
3 łyżeczki oliwy z oliwek (extra virgin)
0,5 szklanki wody przegotowanej i lekko ciepłej (nie gorącej!)
0,5 łyżeczki soli
1,5 łyżeczki cukru

Do miski wrzucamy drożdże i zasypujemy je cukrem. Całość polewamy odrobiną wody i rozcieramy aż do uzyskania jednolitej cieczy. Jeżeli to możliwe, tak uzyskany roztwór pozostawiamy na 3 - 10 min w temperaturze pokojowej. Wsypujemy całą mąkę i mieszamy cały czas dolewając wodę aż do uzyskania jednolitej masy o konsystencji nieco rzadszej niż plastelina. Jeżeli została nam jeszcze woda, nie dolewamy jej. Dodajemy oliwę i sól po czym ponownie mieszamy do momentu gdy ciasto jest jednolite i nie klei się do miski. Wyrobione ciasto możemy odstawić na co najmniej 10 min.

Nadmiar ciasta nie wykorzystany do uformowania placka na pizzę możemy przechowywać w lodówce nakryte lub zamknięte tak, by nie wyschło.

Prawidłowo wypieczona pizza, tzn z mocno wypieczonym spodem ale nie spalonym serem (ciągnącym się) powinna być pieczona w temperaturze około 400*C. Taka temperatura jest nie do osiągnięcia w piekarnikach domowych, ale jest na to rada.

Sposób na wypiek prawdziwej włoskiej pizzy w domowym piekarniku:
Potrzebujemy odpowiedniej blachy, takiej która w błyskawicznym tempie się nagrzeje. Potrzebujemy więc albo profesjonalnej blachy ze stali "niebieskiej", bądź jednorazowej tacki aluminiowej do pieczenia pizzy. Ważne jest aby się do tego stosować bo w standardowej blasze pizza nie wypiecze się prawidłowo z uwagi na zbyt duży czas nagrzewania sie tego materiału.

W przypadku tacek niezbędne będzie podsypanie ciasta mąką aby nie przywarło, w przypadku profesjonalnej blachy nie będzie to potrzebne.
Włączamy piekarnik na maksymalną temperaturę wraz z termoobiegiem. Gdy piekarnik się nagrzeje wkładamy pizze i pieczemy około 4 min, w połowie pieczenia obracamy o 180* pizze. Czas pieczenia jest umowny, trzeba raczej robić ją "na oko", starając się nie otwierać piekarnika a zaglądając przez szybe co pozwoli na utrzymanie temperatury.

Jeszcze inny, domowy sposób pieczenia: Ciasto formujemy na papierze do pieczenia i wkładamy wraz z papierem do mocno nagrzanego (bezpośrednio na nagrzaną blachę, bez blach czy form dodatkowych) piekarnika. Przy wkładaniu pizzy do piekarnika trzeba posłużyć się łopatką bądź tacką czy deską. Pizza piecze sie w zależności od stopnia nagrzania od 4 do 15 minut.




SMACZNEGO :D


Brak komentarzy: