środa, 14 maja 2008

Grecja - ciekawostki, porady i zwyczaje.

CIEKAWOSTKI

Grecja jest najpiękniejsza w kwietniu i w maju, gdy kwitną kwiaty, krzewy i drzewa, a zbocza gór, szybko później wypalane przez promienie słoneczne, pokryte są zielenią. Kto więc nie nastawia się na plażowanie i kąpiele morskie, a chce zwiedzić ten kraj w najpiękniejszym okresie, unikając tłumów turystów i urlopowiczów, powinien wybrać się tam właśnie wiosną.
Podobnie jak w innych krajach śródziemnomorskich, w Grecji obowiązuje sjesta i w godzinach południowych (od 15 do 17) trudno coś załatwić, zobaczyć czy zwiedzić. Nie dotyczy to najważniejszych obiektów turystycznych, jak Akropol czy Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach.
W poniedziałki większość muzeów i wykopalisk greckich jest zamknięta. W niektórych muzeach w niedzielę i święta państwowe wstęp jest dla wszystkich bezpłatny. Bilet normalny do Narodowego Muzeum Archeologicznego i Akropolu kosztuje ok. 25 zł., do obiektów w Delfach, Meteorach, Epidauros - 20 zł.
Co roku w Grecji odbywa się kilka krajowych i międzynarodowych imprez kulturalnych. Miłośników teatru zachęcam do udziału w sierpniowych spektaklach dramatu antycznego w Epidauros na Peloponezie. W Atenach w końcu czerwca odbywa się "Bic Jazz and Blues Festiwal", a w lecie, w ramach Festiwalu ateńskiego m.in. spektakle w teatrze Herodesa Attyka na zboczu Akropolu.
Osobom kąpiącym się w greckich morzach oraz przebywającym na plażach grozi kilka niebezpieczeństw. Przede wszystkim promieniowanie słoneczne, którego siły na ogół nie odczuwa się, dopóki nie jest za późno. Trzeba nosić nakrycie głowy, ciało tylko na krótko wystawiać na słońce, przynajmniej do czasu uzyskania silnej opalenizny. W morzu groźne są meduzy, zwłaszcza te trudniej zauważalne, zupełnie przezroczyste. Nie należy brać ich do ręki ani dotykać inną częścią ciała. Na skalistych nabrzeżach niebezpieczeństwo dla stóp stanowią kolce jeżowców.
W upalne dni należy spożywać duże ilości płynów - nie mniej niż trzy litry dziennie. Można pić wodę nie przegotowaną, jeżeli pochodzi z kranu oznaczonego symbolem wody pitnej.
W wielu miejscowościach wypoczynkowych prawdziwym utrapieniem są komary. Jeśli mamy przeciwko nim sprawdzony środek, lepiej zabrać go ze sobą.
Grecy najrzadziej w całej Europie zapadają na choroby serca. Czemu to zawdzięczają? Zdrowej kuchni. Mało tłuszczów, oliwka z oliwek, świeże ryby, warzywa i owoce - oto klucz do sukcesu. Może dzięki dobroczynnym właściwościom greckiej kuchni powstał mit o nektarze i ambrozji - napoju i jedzeniu greckich bogów, którzy dzięki nim byli zawsze młodzi i żyli wiecznie. Dziś dania greckie takich własności, jak w czasach gdy Olimp był zamieszkany przez cały niemal grecki panteon, nie mają, ale jedno jest pewne - będąc w Grecji warto spróbować tamtejszej kuchni!

PORADY I ZWYCZAJE

Grecy są przywiązani do tradycji i wartości rodzinnych.

Aby nikogo nie urazić, trzeba przestrzegać obowiązujących zasad. Po pierwsze nie wolno się upijać, nietrzeźwość jest tu czymś niecodziennym. Osoby pijane budzą albo konsternację (w najlepszym wypadku) albo odrazę ( w najgorszym). Incydenty wynikające z pijaństwa często kończą się wzywaniem policji.

Opalanie nago jest możliwe tylko na niektórych plażach (np. na wyspie Mykenom), ale i tak budzi to powszechne zgorszenie i zdegustowanie wśród Greków. Trzeba szukać miejsc, które zostały zaakceptowane jako plaża nudystów.

Ponieważ grecki Kościół prawosławny cieszy się powszechnym autorytetem, dlatego wszelkie nieprzychylne komentarze o odcieniu antyklerykalnym, a nawet na temat greckich świeckich lepiej zachować dla siebie.

Samotne turystki są tutaj obiektem nieustannego zainteresowania ze strony mężczyzn, zwłaszcza na plażach, w pobliżu nocnych klubów i dyskotek. Ale "grecki podryw" nie różni się zasadniczo od "włoskiego" czy "hiszpańskiego" i nie przybiera bardziej irytujących form. Mimo iż, w ostatnich latach nastąpiły zmiany w obyczajach i Greczynki mają znacznie więcej swobód niż kiedyś, to w bardziej ustronnych rejonach mieszkańcy nadal mogą mieć problemy ze zrozumieniem, dlaczego kobieta podróżuje sama.

Dzieciaki są w Grecji uwielbiane. Otacza się je szczególną "nadprzyrodzoną" opieką, dlatego nie należy się dziwić na widok maluchów z amuletami. Tak wielką sympatią i życzliwością traktuje się także dzieci cudzoziemców. Rodzice nie powinni być zaskoczeni, zainteresowaniem miejscowych swoimi dziećmi. Niczym niezwykłym nie jest tutaj np. częstowanie słodyczami przez sklepikarzy.

Fotografowanie jest ograniczone szczególnie w miejscach takich jak: muzea, wykopaliska archeologiczne, czy w pobliżu lotnisk.

Zwyczajowo zostawia się 5-15% napiwku od ceny potraw, mimo iż opłata za obsługę jest wliczona w rachunek. Nie mniej, a może nawet bardziej ważne od napiwku jest pochwalenie potrawy - zarówno greccy kelnerzy jak i właściciele restauracji uwielbiają takie pochwały i są z nich naprawdę bardzo dumni.

Święta są bardzo hucznie obchodzone w całej Grecji, dlatego w dniu wolnym od pracy, w przeddzień popołudniu i następnego dnia rano większość sklepów jest zamknięta.

Dni wolne od pracy to: 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Trzech Króli), 25 marca (Zwiastowanie), 1 maja (Święto Pracy), 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP), 2 października (Dzień "Ochi", święto państwowe), 25 grudnia (Boże Narodzenie) 26 grudnia (II dzień Świąt).

Oraz święta ruchome: "czysty poniedziałek" (I dzień wielkiego postu), Wielki Piątek i Wielkanoc (II dni).

Wielu turystów, którzy przyjeżdża do Grecji decyduje się "biwakować". Mnóstwo jest oficjalnych kempingów, ale jeśli ktoś zdecydowałby się na rozbijanie namiotu w innych miejscach, powinien spytać o zgodę. Jest to zasadniczo nielegalne, ale miejscowi "mrużą" na to oczy. Warunkiem jest pozostawienie miejsca w stanie lepszym, niż się je zastało.

W górach jest niewiele schronisk, dlatego planując rozbić namiot lepiej spytać miejscowych pasterzy o zgodę, żeby rano nie obudzić się pośrodku wielkiego stada owiec.

Brak komentarzy: